TEKNOFEST Karadeniz Robotik Yarışmaları Sona Erdi

TEKNOFEST kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 13-16 Haziran tarihlerinde Şanlıurfa’da düzenlenen Robotik Müsabakaları sona erdi. Şanlıurfa GAP Arena Spor Salonu ve Yerleşkesinde yapılan müsabaka bu yıl “Göbeklitepe” teması ve “Ahican Tarihin Sıfır Noktasında” sloganıyla 12 kategoride gerçekleştirildi. Temalı, Çizgi İzleyen (Temel Seviye), Çizgi İzleyen (Hızlı Seviye), Çizgi İzleyen (İleri Seviye), Küçük Sumo, İnsansız Hava Aracı (Mini Drone), Endüstriyel Robotik Kol, Tasarla-Çalıştır, Yumurta Toplama (Caretta Caretta), Labirent Ustası, Tozkoparan ve Hür Proje kategorilerinde düzenlenen müsabakalarda üçü heyet özel mükafatı, fair play mükafatı ve özel tasarım mükafatı olmak üzere 39 ödül verildi. Azerbaycan, Bosna Hersek üzere ülkelerden de öğrencilerin katıldığı müsabakalarda dereceye girenlere toplamda 273.500 TL ödül verildi.

Dereceye Giren Gruplar:

Çizgi İzleyen (Hızlı Seviye) Birinci / KASTAMONU 5 Kadrosu / Hasret Burma Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Çizgi İzleyen (Hızlı Seviye) İkinci / KASTAMONU 4 Ekibi / Hasret Burma Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Çizgi İzleyen (Hızlı Seviye) Üçünü / MÜSTAKİM 2 GRUBU / Giresun Nurettin Canikli Anadolu İmam Hatip Lisesi

Çizgi İzleyen (İleri Seviye) Birinci / KASTAMONU 2 EKİBİ / Hasret Burma Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Çizgi İzleyen (İleri Seviye) İkinci / MODEL-X2 KADROSU / Bulancak Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Çizgi İzleyen (İleri Seviye) Üçüncü / KÜHEYLAN 2 KADROSU / Akşehir Şehit Özden Çınar Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Çizgi İzleyen (Temel Seviye) Birinci / KASIRGA GRUBU / Atatürk Ortaokulu

Çizgi İzleyen (Temel Seviye) İkinci / ŞİLE FENERİ GRUBU / Çayırbaşı Fatma Seher Hanım Ortaokulu

Çizgi İzleyen (Temel Seviye) Üçüncü / ZODIAC03 GRUBU / ÖZEL TRABZON BAHÇEŞEHİR KOLEJİ ORTAOKULU

Endüstriyel Robotik Kol – Birinci / ALP GRUBU / GOSB-TADIM Jale Yücel Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Endüstriyel Robotik Kol – İkinci / TOSB GRUBU / Hatice Bayraktar Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Endüstriyel Robotik Kol – Üçüncü / EDİZ EKİBİ / GOSB-TADIM Jale Yücel Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

İnsansız Hava Aracı Küçük Dron – Birinci / BİYOTİP EKİBİ / KABATAŞ ERKEK LİSESİ

İnsansız Hava Aracı Küçük Dron – İkinci / SELÇUK 70 KADROSU / Karaman Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

İnsansız Hava Aracı Küçük Dron – Üçüncü / ERB GRUBU / Sivas Bilişim Teknolojileri Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Labirent Ustası – Birinci / AKMTALLab1 EKİBİ / Adil Karaağaç Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Labirent Ustası – İkinci / TERAPİ2 EKİBİ / Abdurrahman ve Nermin Bilimli Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Labirent Ustası – Üçüncü / TERAPİ1 GRUBU / Abdurrahman ve Nermin Bilimli Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Mini Sumo Robot – Birinci / kartal_sumo2 KADROSU / Bingöl Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Mini Sumo Robot – İkinci / VENOM28 GRUBU / Bulancak Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Mini Sumo Robot – Üçüncü / CrocoBot EKİBİ / Özel Başiskele Uğur Anadolu Lisesi

Serbest Proje – Birinci / G-RAHAB EKİBİ / Terazidere Prof.İbrahim ve Feti Pirlepeli Çok Programlı Anadolu Lisesi

Serbest Proje – İkinci / KALKAN EKİBİ / Yatağan Müftü Arif Akşit Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Serbest Proje – Üçüncü / KURUTMATİK KADROSU / Urfa Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Tasarla Çalıştır – Birinci / ReNe4ai EKİBİ / Selim Nevzat Şahin Anadolu Lisesi

Tasarla Çalıştır – İkinci / Sarıçamtt01 EKİBİ / Türk Dokumacılık Vakfı Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Tasarla Çalıştır – Üçüncü / Aplverse KADROSU / Abdurrahmanpaşa Lisesi

Temalı Robot – Birinci / HARRAN41 GRUBU / Atatürk Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Temalı Robot – İkinci / EMRE KADROSU / Yunus Emre Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Temalı Robot – Üçüncü / iorobot KADROSU / İbrahim Özaydın Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Tozkoparan Robot – Birinci / KURBA02 KADROSU / Karatay Bilim ve Sanat Merkezi

Tozkoparan Robot – İkinci / TeamKmprt KADROSU / Bahçelievler Kumport Ortaokulu

Tozkoparan Robot – Üçüncü / KURBA03 KADROSU / Süleyman Çelebi Ortaokulu

Yumurta Toplama (Caretta Caretta ) – Birinci / Yavuz Kağan EKİBİ / Zile Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Yumurta Toplama (Caretta Caretta ) – İkinci / Zile Fen GRUBU / Zile Fen Lisesi

Yumurta Toplama (Caretta Caretta ) – Üçüncü / Oğuz Kağan EKİBİ / Zile Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

En Yeterli Tasarım Mükafatı – ENKAROB2 EKİBİ / Özel Enka Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Jüri Özel Mükafatı – AZEROBOT-1 EKİBİ / Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi

Fair Play Mükafatı – Hercegovac KADROSU / Druga gimnazija Mostar

Finalistler TEKNOFEST Karadeniz’e Davet Edildi

Türkiye ve yurt dışında tahsil gören tüm ortaokul, lise, lisans ve ön lisans öğrencilerinin katılabildiği müsabakada; ülkemizde mesleksel ve teknik eğitim niteliğinin artırılması, toplumda bu alanda farkındalık oluşturulması, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimleri sürecinde edindikleri bilgiyi hünere dönüştürebilen, eser geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, teşebbüsçü ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesi, endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve tecrübelerinin paylaşılması sağlandı. Bu yıl birinci kez 1.400 kurumdan 10.813 iştirakçi ve 4.397 robotla rekor düzeyde müracaat yapılırken 8 ülkeden 100’e yakın öğrenci ve öğretmen de müsabakaya katıldı. Finallerde yarışan 5 kategoriden 6’şar ekip olmak üzere toplam 30 grup, 30 Ağustos – 4 Eylül tarihlerinde Samsun Çarşamba Havalimanında düzenlenecek TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliğinde projelerini tüm ziyaretçilere sergileme imkanı bulacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı